Gmina Mielnik

HerbGmina Mielnik to niezwykłe miejsce dla tych, którzy szukają ciszy, relaksu i bliskiego kontaktu z przyrodą. A wszystko to w pięknej scenerii doliny rzeki Bug.

Gmina Mielnik najbardziej wysunięta na południe gmina województwa podlaskiego. Od wschodu graniczy z Białorusią, zaś z południa z województwami: mazowieckim i lubelskim.

Na wypoczywających czekają tu liczne atrakcje, takie jak ścieżki widokowe i szlaki o zróżnicowanym stopniu trudności. Trasy te można pokonywać pieszo lub rowerem. Na chętnych czeka około 100 kilometrów tras asfaltowych i 500 kilometrów dróg utwardzonych, a także malownicze drogi polne.

Gmina Mielnik to przede wszystkim piękna i wijąca się dolina Bugu i trasa atrakcyjnego szlaku wodnego przebiegająca najciekawszym fragmentem doliny Bugu, jakim jest Podlaski Przełom Bugu, rozciągający się od Niemirowa do Drohiczyna. Gmina posiada rozbudowaną bazę rekreacyjno-rozrywkową. Na brzegach rzeki można oddać się wędkowaniu, a na bardziej aktywnych czekają spływy kajakowe.

Mielnik po burzy

Turystyka, sport i rekreacja to niejedyna forma rozrywki. Na spragnionych ciszy, pragnących uciec z zatłoczonych miast czekają urokliwe kościółki i cerkwie, a także Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej, w którym znajduje się kolekcja 69 prac Henryka Musiałowicza (Honorowego Obywatela Mielnika).

W styczniu 2012r. studio filmowe „Zodiak Jerzy Hoffman Film Production” przekazało Gminie Mielnik rekwizyty z filmowych adaptacji Sienkiewiczowskiej „Trylogii”. Są wśród nich m.in. stroje głównych bohaterów, zbroje husarii, szable, zastawa kryształowa. Posłużą one do stworzenia w Mielniku Stanicy Kresowej „Dzikie Pola” - parku historycznego, w którym powstaną budynki i miejsca znane z „Trylogii” (brama zbaraska, stanica Chreptiowska).

Mielnicki park będzie przenosił turystów w okres XVII-wiecznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a filmowe rekwizyty znów posłużą do odgrywania ról swoich rzeczywistych poprzedników z przeszłości.

URZĄD GMINY MIELNIK
ul. Piaskowa 38, 17-307 Mielnik


tel.: 085 65 77 003
fax: 085 65 77 121
e-mail: gmina@mielnik.com.pl
WWW: www.mielnik.com.pl oraz www.mielnik.eu

Projekt "Bug - Raj dla turysty" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.