Koncepcja programowo - przestrzenna Parku Historycznego "Trylogia" w Mielniku

trylogia27 marca w na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej odbyła się konferencja prasowa prezentująca koncepcję architektoniczno-przestrzenną Parku Historycznego „Trylogia”  opracowaną przez białostockich architektów.

Główną ideą parku jest „przeniesienie” odwiedzających obiekt do scenerii XVII-wiecznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zostanie to zrealizowane w oparciu o „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, oraz jej ekranizację w reżyserii Jerzego Hoffmana. Zwiedzając park będzie można się przekonać, jak wyglądało życie codzienne ludzi z XVII wieku – jak mieszkali, pracowali, odpoczywali i walczyli.

Jako część parku planowana jest stała ekspozycja muzealna rekwizytów z realizacji filmowych dzieł Henryka Sienkiewicza, które w styczniu 2012r. przekazało gminie Mielnik studio filmowe „Zodiak Jerzy Hoffman Film Production”.

Wiele przedmiotów codziennego użytku było w tamtych czasach wykonywanych ręcznie, przy użyciu prostych narzędzi. W parku historycznym można będzie nie tylko podpatrzeć pracę rzemieślników ubranych w historyczne stroje, lecz również spróbować własnych sił, a dzięki temu poznać w praktyce życie i pracę naszych przodków. Można będzie wziąć udział w warsztatach dotyczących np. lepienia z gliny, produkcji nici i tkanin, pisania gęsim piórem, musztry rycerskiej, strzelania z łuku czy kuszy.

Projekt "Bug - Raj dla turysty" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.